FORMASTEAMET

vi som jobbar med Klimatkolls skolsatsning

ERIK STERNER

erik@kortspeletklimatkoll.se

Erik Sterner Porträtt Färg

Erik leder Klimatkolls verksamhet och håller i såväl konceptutveckling som events och utbildningar om klimat och klimatundervisning. Forskar och utvecklar program hos Environment for Development, vid Göteborgs Universitet och gillar simning, spel och naturen.

MAJA ANDERSSON

maja@kortspeletklimatkoll.se

Maja 1

Maja är koordinator för Klimatkolls skolsatsning och ansvarig för samarbeten med lärare och skolor. Har en bakgrund som hållbarhetsjournalist och trivs bra i skogen, på dansgolv och på bibliotek.

MARIA NORDBORG

maria@kortspeletklimatkoll.se

Maria2

Maria är kommunikationsansvarig i Formas-projektet, och arbetar med att utveckla och marknadsföra kortspelet och tillhörande lärarmaterial. Har en Master i Industriell Ekologi och ägnar sig gärna åt dans, simning och matlagning.

YRSA DAHLMAN

yrsa@kortspeletklimatkoll.se

Skärmavbild 2022-02-08 kl. 10.32.55

Yrsa jobbar främst med utformning av Klimatkolls workshops, lärarmaterial och hemsida. Har en Master i Industriell Ekologi, med inriktning på klimat, humanekologi och beteende-förändringar. Blir glad av höstfärger, saltvattensbad och delningsinitiativ.

DENNIS OLSSON 

dennis@kortspeletklimatkoll.se

Dennis_Olsson

Dennis arbetar främst med att skapa och utveckla klimatkolls lärarmaterial. Jobbar som legitimerad lärare på en gymnasieskola i Göteborg. Tycker om karate, böcker och badhus.

KARL STERNER ISAKSSON 

karl@kortspeletklimatkoll.se

Kalle1

Karl är ekonomiansvarig och arbetar med att ta fram nya landsversioner av Klimatkoll. Har en Master i statsvetenskap och en Kandidat i nationalekonomi men ägnar sig helst åt skönlitterärt skrivande, filmskapande och längdskidor.